Lütfen Bekleyin Site Yükleniyor...

BURSLAR VE TABAN PUANLAR

BURSLAR

Türkiye’nin geleceğini şekillendirmeye devam eden KTO Karatay Üniversitesi eğitime desteğini artırmaya devam ediyor. İlk 10.000 başarı sıralaması olan öğrenciler, her akademik yılda (8 ay), ayda 3 bin TL’ye varan burs alıyor. Kazanılan burslar normal eğitim süresi boyunca devam ediyor ve bu süre boyunca başarısız olunması hâlinde bile kesilmiyor.

LYS ve YGS Başarı Sıralamasına Göre KTO Karatay Üniversitesi Bursları:

1-100 arası dereceler için aylık: 3.000,00 TL

101-1000 arası dereceler için aylık: 2.500,00 TL

1001-2500 arası dereceler için aylık: 2.000,00 TL

2501-5000 arası dereceler için aylık: 1.500,00 TL

5001-10000 arası dereceler için aylık: 1.000,00 TL

KTO Karatay Üniversitesi’nde Verilen Diğer Burslar:

• Tercih Bursu

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ve Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) tercihlerinde Hukuk Fakültesi ve Tıp Fakültesi hariç yerleştiği bölümü ücretli kontenjandan;

1. sırada tercih edenlere %25,

2. sırada tercih edenlere %20,

3. sırada tercih edenlere %10 oranında yerleşme sırasına bakılmaksızın tercih bursu verilir.

• Ticaret Odası Üyesi Destek Bursu

Üniversitemizce protokol yapılan oda ve borsa üyelerine verilen yüzde 5 oranında tercih bursudur.

• Kardeş Bursu

Üniversitemizi kazanan kardeşlere uygulanan burstur. Kardeşlerden birinin tam burslu veya kısmi burslu olması halinde diğer kardeşe %5 oranında, kardeşlerden ikisinin de burslu olmaması durumunda ayrı ayrı %10 oranında öğrenim ücretinden muafiyet sağlanır.

• Üstün Başarı Bursu

Yıllık not ortalaması 4,00 üzerinden 3,50 veya daha yüksek olan, borçlu geçtiği dersi bulunmayan, okuldan uzaklaştırma cezası almamış olan ve kendi sınıfında derece yapan öğrencilere verilen burstur.

• Sporcu Bursu

Takım sporlarında ya da ferdî sporlarda Üniversiteyi temsil eden öğrencilere verilen burstur.

• Şehit - Gazi Bursu

Üniversite programlarına ücretli veya kısmi burslu kontenjandan yerleşen terör nedeniyle şehit veya gazi olmuş Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü mensubu ile devlet görevlilerinin çocuklarına, bu durumlarını belgelemeleri koşuluyla tüm programlarda tam burslu 2’şer kontenjan ayrılmıştır.

• Dil Okulu Bursu

ÖSYM başarı sıralaması ile yerleştiği puan türüne göre ilk 5.000 başarı sıralaması olan öğrenciler, yaz ayını kapsayacak şekilde en fazla iki ay olmak üzere 1.sınıf, 2. sınıf veya 3.sınıfı tamamlamalarını müteakip, öngörülen sürelerde talepte bulunmaları halinde Üniversitemizin anlaşma yaptığı ülke ve organizasyonlarda dil kursuna gönderilir.

• Yurt Dışı Yaz ve Kış Okulu Bursu

ÖSYM başarı sıralaması ile yerleştiği puan türüne göre başarı sıralaması 5.001-10.000 arasında olan öğrenciler, öngörülen sürelerde talepte bulunmaları halinde 1.sınıf, 2.sınıf veya 3.sınıfın yaz veya kış aylarında 2 hafta süre ile teknik içerikli yurt dışı okul bursu kapsamında Üniversitemizin anlaşma yaptığı üniversite ve kurumlara gönderilir.

• Yurt Dışı Yüksek Lisans Bursu

Bulunduğu bölümü ilk beş sırada bitiren öğrencilerin müracaat edebileceği burstur. Bu bursu alabilmek için disiplin cezası almamış olmak ve iyi derecede yabancı dil bilmek gerekir. Bursun hangi öğrencilere verileceği Rektörlük tarafından kurulacak bir komisyon tarafından yapılacak mülakat sonucunda belirlenir.

• Barınma Bursu

Üniversitemize yerleşen ve il merkezi dışında ikamet eden ilk 20.000 ÖSYM başarı sıralamasına sahip tam burslu öğrenciler, üniversitemizin uygun göreceği konukevinde ücretsiz kalma hakkını kazanırlar.

• Mezun Bursu

Üniversitemiz lisans mezunu olan öğrencilerin, yüksek lisans eğitimine kayıt yaptırmaya hak kazanmaları durumunda %50 oranında, lisans programından derece ile mezun olmaları halinde %100 oranında mezun bursu sağlanır.

Doktora eğitimine hak kazanılması durumunda, lisans ve yüksek lisans öğrenimi Üniversitemizde alınmışsa %40 oranında, yalnızca yüksek lisans eğitiminin Üniversitemizde alınmış olması durumunda , %30 oranında mezun bursu sağlanır.

Paraf, Maximum, World, Card Finans ve Bonus'a yıl ücretinin tamamı 8 taksite kadar taksitlendirilmektedir.

Yıl ücretinin tamamının tek seferde nakit ödenmesi hâlinde %6, kredi kartıyla tek çekimde ise %5 indirim uygulanmaktadır.

Burslar hakkında her türlü sorunuz için WhatsApp’tan ulaşabilirsiniz: 0549 511 12 51

TABAN PUANLAR

Taban puan

Taban puan bir önceki yılda ÖSYM tarafından yapılan merkezî sınav sonucuna göre yapılan yerleştirmeler ile ortaya çıkan istatistiki bilgidir. Bu yılki yerleştirmelerde herhangi bir etkisi yoktur. Bir önceki yıl oluşan taban puan bu yıl düşebilir ya da yükselebilir. Adaylar tercih etmek istedikleri diploma programının taban puanından küçük puana sahip olsalar bile tercih yapabilir.

Taban puan nasıl oluşur?

Bir yükseköğretim kurumunun diploma programına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi sınavla yerleştirilen en düşük puanlı öğrencinin giriş puanınıdır. ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirme işlemleri sonucu kontenjanı dolmayan bölümlerde taban puan oluşmamış sayılır. Örneğin: Matematik bölümü kontenjanı 20 kişi olsun. Bu bölümü 18 kişinin tercih ederek yerleştiğini varsayalım. Bu durumda 2 kişilik kontenjan boş kalır.  Bu bölüme yerleşen en küçük puana sahip 18. kişi bölümün taban puanını oluşturur. Ancak bu bölüm için “taban puan oluşmamış” ifadesi kullanılır. Çünkü bu bölümü yerleşen en son adaydan daha küçük puanlı adaylar tercih etmiş olsaydı yerleşebileceklerdi.

Başarı sırası nedir?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi sınavda aynı puan türüne sahip adayların sıralamasıdır. Tercih yaparken taban puan ile birlikte başarı sırasını da dikkate almak oldukça önemlidir.

Üniversitemizdeki tüm akademik yılların LYS -YGS DGS taban puanları aşağıdaki gibidir: