Lütfen Bekleyin Site Yükleniyor...

SIKÇA SORULAN SORULAR

İngilizce Hazırlık Sınıfı

 • KTO Karatay Üniversitesinde İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunlu mu?

  İngilizce Hazırlık Sınıfı, KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde zorunlu; İşletme, Uluslararası Ticaret, Lojistik Yönetimi, İslam Ekonomisi ve Finans ile Enerji Yönetimi bölümlerinde isteğe bağlı; diğer bölümlerde ise yoktur. Mühendislik Fakültesi öğrencisi İngilizce Hazırlık Sınıfında başarılı olduğu takdirde lisans programında eğitimine devam eder; başarısız olursa İngilizce Hazırlık Sınıfını tekrar eder.

  İngilizce Seviye Tespit Sınavı öncesinde bir kurs var mı? Bu sınavın içeriği hakkında bilgi alabilir miyiz?

  Üniversitemizin İngilizce Seviye Tespit Sınavı için düzenlediği bir kurs programı yoktur. Ancak KEPT sınavı soru örneklerinin yer aldığı kılavuza web sitesinden ulaşabilirsiniz. KEPT sınavı örneği için tıklayınız.

  İngilizce Hazırlık Programı’nda başarısız olmam halinde haklarım nelerdir?

  İngilizce hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler ÖSYM tarafından Türkçe olan eşdeğer bölümlere merkezi sınavda almış oldukları puanlar göz önüne alınarak yerleştirilebilirler. İngilizce hazırlık sınıfında iki yıl üst üste başarısız olan öğrenciler ya da kayıt yenilemeyen öğrencilerin ilişikleri kesilir.

  İngilizce Hazırlık Programı’nda öğrenciler kurlara nasıl yerleştiriliyor?

  Öğrenciler, akademik yılın başında İngilizce Hazırlık Koordinatörlüğü tarafından yapılan seviye tespit sınav sonuçlarına göre kurlara yerleştirilirler.

  İngilizce Hazırlık Programı ne kadar sürer?

  Temel seviyede İngilizce bilgisi olan bir öğrenci için İngilizce Hazırlık Programının normal süresi bir yıldır. Orta üstü ve ileri seviyede İngilizce bilgisine sahip olan bir öğrenci güz dönemi sonunda yapılacak olan İngilizce Yeterlik Sınavı’nı başarıyla geçtiği takdirde bahar döneminde lisans programından ders alabilir.

  Burslu bir öğrencinin İngilizce Hazırlık Programı’nda kur tekrarı yapması nedeniyle bursu kesilir mi?

  Bursu kesilmez, fakat normal eğitim öğretim süresini (İngilizce Hazırlık Sınıfı dâhil beş yıl) aşan yıllarda öğrenci burs hak etmez.

  İngilizce Hazırlık Programı’nda devam zorunluluğu var mı?

  Öğrencilerin İngilizce eğitimlerini etkin bir şekilde sürdürüp tamamlayabilmeleri için derslere düzenli olarak devam etmeleri gerekir. Bu nedenle öğrencilerin derslerin %85'ine devam zorunluluğu bulunmaktadır.

Taban Puan

 • Taban puan nedir?

  Taban puan bir önceki yılda ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınav sonucuna göre yapılan yerleştirmeler ile ortaya çıkan istatistikî bilgidir. Bu yılki yerleştirmelerde herhangi bir etkisi yoktur. Bir önceki yıl oluşan taban puan bu yıl düşebilir ya da yükselebilir. Adaylar tercih etmek istedikleri diploma programının taban puanından küçük puana sahip olsalar bile tercih yapabilir.

  Taban puan nasıl oluşur?

  Bir yükseköğretim kurumunun diploma programına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi sınavla yerleştirilen en düşük puanlı öğrencinin giriş puanınıdır. ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirme işlemleri sonucu kontenjanı dolmayan bölümlerde taban puan oluşmamış sayılır. Örneğin: Matematik bölümü kontenjanı 20 kişi olsun. Bu bölümü 18 kişinin tercih ederek yerleştiğini varsayalım. Bu durumda 2 kişilik kontenjan boş kalır. Bu bölüme yerleşen en küçük puana sahip 18. kişi bölümün taban puanını oluşturur. Ancak bu bölüm için “taban puan oluşmamış” ifadesi kullanılır. Çünkü bu bölümü yerleşen en son adaydan daha küçük puanlı adaylar tercih etmiş olsaydı yerleşebileceklerdi.

  Başarı sırası nedir?

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi sınavda aynı puan türüne sahip adayların sıralamasıdır. Tercih yaparken taban puan ile birlikte başarı sırasını da dikkate almak oldukça önemlidir.

  Bu yıl ilk defa öğrenci alacak bölümlerin taban puan istatistiği bilgisi bulunmamaktadır. Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyim. Bu bölümleri tercih sıralamama nasıl yerleştirmeliyim?

  Yeni açılan bölümlerin başarı sıralamaları vakıf üniversitelerinin önceki yıllardaki başarı sıralamalarına ve taban puanlarına bakılarak tahmin edilebilir.

Ödeme ve Ücretler

 • Ödeme koşulları hakkında bilgi verir misiniz?

  Ücretler her akademik yıl için Üniversitemiz Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir ve ÖSYM kılavuzunda ilan edilir. Ücretlere %8 KDV dâhildir. Öğrenim ücreti yıllık programlarda ilk kez kayıt yaptıranlar için Üniversiteye kesin kayıt sırasında, Yıllık programa kayıtlı öğrenciler için öğretim yılı başında ders kayıtları sırasında; dönemlik programlarda ise yarısı güz yarıyılı başında, diğer yarısı ise bahar yarıyılı başında ödenir. Yıllık ve dönemlik programlarda Öğrenim ücretinin tamamının eğitim öğretim yılı başında nakit ödenmesi halinde % 6, kredi kartına tek çekim yapılması halinde % 5 indirim uygulanır. Öğrenim ücreti Üniversitenin anlaşmalı olduğu taksit özelliğine sahip banka kredi kartları ile yıllık programlarda 8 taksitte; dönemlik programlarda birinci dönem 4, ikinci dönem 4 veya tamamı 8 taksitte ödenir. KTO Karatay Üniversitesi, kayıtlı öğrenciler için sonraki yıllarda öğrenim ücretinde yapılacak yıllık artışları, bir önceki yıla göre Tüketici Fiyatları Endeksindeki (TÜFE) artış ile sınırlı tutmayı taahhüt etmektedir. Ayrıca, Üniversitemiz tarafından anlaşma yapılan bankalardan, herhangi bir faiz ve komisyon alınmaksızın yıllık ücretin tamamı 8 aya kadar taksitle ödenebilir.

  KTO Karatay Üniversitesinde normal eğitim öğretim süresi içinde başarısız olduğum dersler için ek ücret öder miyim?

  Hayır. Normal eğitim öğretim süresi boyunca sadece Mütevelli Heyet tarafından belirlenen yıllık öğrenim ücreti ödenir.

  Bölümümden zamanında mezun olamadım. 1 veya bir kaç dersten bölümümü uzattım. Ne kadar ücret öderim? Bursum kesilir mi?

  Normal süreyi aştığınız için artık burslu öğrenci değilsiniz. İlgili yıl için öngörülen ücreti üzerinden alacağınız derslerin kredisi oranında bir ücret ödemesi yaparsınız. Örneğin yıllık ücretiniz 18 bin tl olsun.10 AKTS lik ders alın. Yıllık ücret/normal ders yükü AKTS* alacağınız ders AKTS (18.000/60)*10=3000 tl olur.

  KTO Karatay Üniversitesi lisans ve ön lisans programları için 2016-2017 öğrenim ücretleri nelerdir?

  KTO Karatay Üniversitesi yeni dönem lisans ve ön lisans programları için öğrenim ücretleri için tıklayın.

  deme koşulları hakkında bilgi verir misiniz?

  Ücretler her akademik yıl için Üniversitemiz Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir ve ÖSYM kılavuzunda ilan edilir. Ücretlere %8 KDV dâhildir. Öğrenim ücreti yıllık programlarda ilk kez kayıt yaptıranlar için Üniversiteye kesin kayıt sırasında, Yıllık programa kayıtlı öğrenciler için öğretim yılı başında ders kayıtları sırasında; dönemlik programlarda ise  yarısı güz yarıyılı başında, diğer yarısı ise bahar yarıyılı başında ödenir. Yıllık ve dönemlik programlarda Öğrenim ücretinin tamamının eğitim öğretim yılı başında nakit ödenmesi halinde % 6, kredi kartına tek çekim yapılması halinde % 5 indirim uygulanır. Öğrenim ücreti Üniversitenin anlaşmalı olduğu taksit özelliğine sahip banka kredi kartları ile yıllık programlarda 8 taksitte; dönemlik programlarda birinci dönem 4, ikinci dönem 4 veya tamamı 8 taksitte ödenir. KTO Karatay Üniversitesi, kayıtlı öğrenciler için sonraki yıllarda öğrenim ücretinde yapılacak yıllık artışları, bir önceki yıla göre Tüketici Fiyatları Endeksindeki (TÜFE) artış ile sınırlı tutmayı taahhüt etmektedir. Ayrıca, Üniversitemiz tarafından anlaşma yapılan bankalardan, herhangi bir faiz ve komisyon alınmaksızın yıllık ücretin tamamı 8 aya kadar taksitle ödenebilir.

  KTO Karatay Üniversitesinde normal eğitim öğretim süresi içinde başarısız olduğum dersler için ek ücret öder miyim?

  Hayır. Normal eğitim öğretim süresi boyunca sadece Mütevelli Heyet tarafından belirlenen yıllık öğrenim ücreti ödenir.

  Bölümümden zamanında mezun olamadım. 1 veya bir kaç dersten bölümümü uzattım. Ne kadar ücret öderim?  Bursum kesilir mi?

  Normal süreyi aştığınız için artık burslu öğrenci değilsiniz. İlgili yıl için öngörülen ücreti üzerinden alacağınız derslerin kredisi oranında bir ücret ödemesi yaparsınız. Örneğin yıllık ücretiniz 18 bin tl olsun.10 AKTS lik ders alın. Yıllık ücret/normal ders yükü AKTS* alacağınız ders AKTS (18.000/60)*10=3000 tl olur.

  Lisans ve önlisansa kayıtlı öğrencilerin ilişik kesmeleri halinde ödenen öğrenim ücretinin iadesi mümkün müdür?

  Üniversitemizin Akademik takviminde belirtilen derslerin başlama tarihine kadar ilişik kesmek isteyen öğrenciden ödemekle yükümlü olduğu öğrenim ücreti talep edilmez, ödeme yapılmış ise, öğrencinin Üniversiteye herhangi bir borcu varsa mahsup edilerek kalan kısım iade edilir,

  Dönemlik Programlarda; öğrencilerin ilişik kesmek istemeleri halinde ödenen öğrenim ücretinin derslerin başlama tarihi itibariyle;

  a) 1. Hafta sonuna kadar başvurulduğunda, dönem ücretinin    %10’luk kısmının,

  b) 2. Hafta sonuna kadar başvurulduğunda, dönem ücretinin    % 25’lik kısmının,

  c) 3. Hafta sonuna kadar başvurulduğunda, dönem ücretinin    % 50’lik kısmının,

  ç)  4. Hafta sonuna kadar başvurulduğunda, dönem ücretinin    % 75’lik kısmının,

  Yıllık Program ile İngilizce Hazırlık Programında; öğrencilerin ilişik kesmek istemeleri halinde, ödenen yıllık öğrenim ücretinin derslerin başlama tarihi itibariyle;

  a) 1. Hafta sonuna kadar başvurulduğunda, yıllık ücretin    %10’luk kısmının,

  b) 2. Hafta sonuna kadar başvurulduğunda, yıllık ücretin    % 25’lik kısmının,

  c) 3. Hafta sonuna kadar başvurulduğunda, yıllık ücretin    % 50’lik kısmının,

  ç)  4. Hafta sonuna kadar başvurulduğunda, yıllık ücretin    % 75’lik kısmının,

   

  ilgili akademik yıl içinde ödenmiş olan toplam tutardan kesilir, varsa kalan kısım iade edilir, öğrenim ücreti kredi kartı ile taksitlendirilerek ödenmiş ise, bu işleme ait üniversitenin ödediği banka komisyonu öğrenciden tahsil edilir, dördüncü haftadan sonraki başvurularda herhangi bir iade yapılmaz,

  İngilizce Hazırlık Programını bir dönemde tamamlayan öğrencilerin Hazırlık Programı için ödemiş oldukları ikinci dönem öğrenim ücreti okumaya hak kazandıkları lisans programının dönemlik ücretinden mahsup edilir,

  Öğrencinin vefat etmesi halinde;

  Dönemlik Programlarda; her dönemde 7 (yedi) hafta içerisinde öğrencinin vefat etmesi halinde, dönemlik ücretin tamamı, 7. (yedi) haftadan sonra vefat etmesi halinde dönemlik ücretin yarısı veraset ilamı doğrultusunda hak sahiplerine iade edilir,

  Yıllık Programlarda; ilk dönem öğrencinin vefat etmesi halinde, yıllık ücretin tamamı, ikinci dönem öğrencinin vefat etmesi halinde yıllık ücretin yarısı veraset ilamı doğrultusunda hak sahiplerine iade edilir.

  Üniversitemize yatay geçiş ve DGS ile yerleşen adayların ilk yıllarında/dönemlerinde ilişik kesmeleri nedeniyle ücret iadesi söz konusu olur ise öğrencilerin ders kaydı yaptırdıkları tarih dikkate alınır.

  Yatay geçiş nedir?

  Bir diploma programına kayıtlı öğrencilerin kendi istekleri doğrultusunda başka bir diploma programına geçme işlemine yatay geçiş denir. 4 farklı tipte yatay geçiş yapılmaktadır. Yatay geçişlerin yasal dayanağı “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” tir.

  1)      Kurumlar arası yatay geçiş

  • Aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında yapılır.
  • Öğrencinin, kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 olması şartı aranır.
  • Lisans derecesi verilen diploma programlarında; dört yıllık eğitim verenlerde ikinci ve üçüncü sınıfların, beş yıllık eğitim verenlerde ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfların, altı yıllık eğitim verenlerde ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıfların başına yatay geçiş yapılabilir.
  • Önlisans ve lisans diploma programlarının hazırlık sınıfına yatay geçiş yapılamaz.
  • Önlisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.
  • Bu tür yatay geçişte başarı şartını sağlayamayan ancak merkezi yerleştirme puanı geçiş yapmak istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olan adaylar yatay geçiş başvurusu yapabilir.
  • Güz yarıyılı için Önlisans ve Lisans diploma programları için Yatay geçiş kontenjanları ile başvuru ve değerlendirme takvimi Temmuz ayı içinde ilan edilir.
  • Bahar yarıyılı için Önlisans derecesi verilen diploma programlarında yatay geçiş kontenjanları ile başvuru ve değerlendirme takvimi Ocak ayında ilan edilir.
  • Bahar yarıyılı için Lisans derecesi veren diploma programlarına yatay geçiş yapılmaz.

  2)      Kurum içi yatay geçiş

  • Üniversite içinde yer alan bir fakülte bünyesindeki lisans programlarından aynı veya farklı fakülte bünyesindeki lisans düzeyinde diploma programlarına, ilgili fakültelerin görüşü üzerine Üniversite Senatosu tarafından belirlenen kontenjanlar dahilinde yatay geçiş yapılabilir.
  • Kurum içinden yatay geçiş, her bir lisans programı için en erken üçüncü, en geç beşinci yarıyıla yapılabilir.
  • Öğrencinin geçmek istediği diploma programı için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programının (öğrencinin merkezi sınava girdiği yıldaki) taban puanından az olmaması şartı aranır.
  • Öğrencinin, kayıtlı olduğu lisans programının yatay geçiş öncesinde aldığı tüm derslerini başarmış olması ve genel not ortalamasının 4,00 üzerinden en az 2,75 olması gerekir.

  3)      Yurtdışı yükseköğretim kurumlarından yurtiçindekilere yatay geçiş

  • Aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında yapılır.
  • Öğrencinin, kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 4 üzerinden 1,5 olması şartı aranır.
  • Lisans derecesi verilen diploma programlarında; dört yıllık eğitim verenlerde ikinci ve üçüncü sınıfların, beş yıllık eğitim verenlerde ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfların, altı yıllık eğitim verenlerde ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıfların başına yatay geçiş yapılabilir.
  • Önlisans ve lisans diploma programlarının hazırlık sınıfına yatay geçiş yapılamaz.
  • Önlisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.
  • Öğrencilerin yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarına kayıt yaptırdığı yıl Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi sınavda yatay geçiş ile geçmek istediği bölümün taban puanından eşit ya da yüksek puan alan öğrencilerin başvuruları yurt dışı yatay geçiş kontenjanı kapsamı dışında değerlendirilir.
  • Yurt dışı üniversitelerden yapılan başvurularda öğrencinin yurt dışında öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumunun ve eğitimin yapıldığı programın ön lisans veya lisans diploma vermeye yetkili bir kurum olarak Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınması gerekmektedir.
  • Yurtdışında yükseköğretime başlayan öğrencilerin Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yatay geçiş yapabilmeleri için yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarına kayıt yaptırıldığı yıl Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi sınavda Hukuk Fakülteleri için en az 150 bin, Tıp Fakülteleri için en az 40 bin başarı şartını sağlamaları gerekmektedir. Diğer önlisans bölümleri için en az YGS de 150 puan diğer lisans bölümleri için LYS de en az 180 puan ve üzeri almaları gerekmektedir.
  • Güz yarıyılı için Önlisans ve Lisans diploma programlarında yatay geçiş kontenjanları ile başvuru ve değerlendirme takvimi Temmuz ayı içinde ilan edilir.
  • Bahar yarıyılı için Önlisans derecesi verilen diploma programlarında yatay geçiş kontenjanları ile başvuru ve değerlendirme takvimi Ocak ayında ilan edilir.
  • Bahar yarıyılı için Lisans derecesi veren diploma programlarına yatay geçiş yapılmaz.

  4)      Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş

  • Öğrencilerin kayıt oldukları yılda girmiş oldukları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi sınavda almış oldukları puanların başka bir diploma programının öğrencinin sınava girdiği yıldaki taban puanından eşit yada yüksek olması durumunda başvurulabilir. Örnek 1: TM-1 puanı ile İşletme bölümüne yerleşmiş bir öğrenci taban puan şartını sağladı ise üniversitemiz TM-1 puanı ile öğrenci kabul eden işletme bölümüne yatay geçiş başvurusu yapabilir. Örnek 2 : TM-1 puanı ile işletme bölümüne yerleşen bir öğrenci kayıt olduğu yıl girdiği  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi sınavda MF-4 puanı hesaplandı ise bu puanını kullanarak geçmek istediği mühendislik programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda yatay geçiş için başvurabilir.
  • Öğrenciler kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanları ile geçmek istedikleri yükseköğretim programlarının merkezi yerleştirme puanını sağlamaları şartıyla ön lisans veya lisans programlarına geçiş yapabilir (ön lisanstan lisansa veya lisanstan ön lisansa).
  • Öğrenciler Ek Madde -1 uyarınca sadece bir defa yatay geçiş yapabilir. Ancak söz konusu madde uyarınca yatay geçiş yapan öğrencilerin ÖSYS merkezi yerleştirme sonucu kayıt hakkı kazandıkları yükseköğretim kurumuna daha sonraki başvuru tarihlerinde geri dönebilirler.
  • İlk defa kayıt yaptıran öğrenciler bir dönem/ yıl sonra başvuru yapabilirler.
  • Dönemlik programlarda öğrenim gören öğrenciler güz ve bahar dönemlerinde; yıllık programlarda öğrenim gören öğrenciler sadece güz döneminde başvuru yapabilir.
  • Üniversitelerde kayıtlı olan hazırlık sınıfındaki, ara sınıftaki, ve son sınıftaki öğrenciler başvuru yapabilirler.
  • Güz döneminde Ülkemizde ve KKTC’deki Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan üniversitelere  kayıtlı tüm öğrenciler başvuru yapabilir. Bahar döneminde ise sadece ülkemizdeki üniversitelere kayıtlı öğrenciler başvuru yapabilir.
  • Özel yetenekle öğrenci kabul eden bölümlere başvuru yapılamaz. Ancak özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler kayıt oldukları yılda girmiş oldukları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi sınavda almış oldukları puanlarının başka bir diploma programının öğrencinin sınava girdiği yıldaki taban puanından eşit ya da yüksek olması durumunda başvurabilir.
  • Başvurular her yıl eğitim öğretim başlamadan önce 30 Ağustos tarihine kadar kabul edilir.
  • DGS puanı ile yerleşen öğrenciler DGS kılavuzunda tanımlanan önlisans alanlarının devam edebileceği lisans programlarına başvuru yapabilir. Başvurulmak istenen program ilgili yılda DGS ile öğrenci kabul etmemiş ise ilgili programlara başvuru yapılamaz.
  • Yatay geçiş yapılmak istenilen programa ilgili yılda öğrenci kabul edilmedi ise geçilmek istenen programın taban puanı oluşmadığından yatay geçiş yapılamaz. Örneğin: 2012 yılında Mimarlık bölümüne yerleşen öğrenciler Üniversitemiz Mimarlık bölümü 2012 yılında öğrenci kabul etmediği için (taban puan oluşmadı) başvuru yapamazlar.
  • Başvurular değerlendirilirken sadece öğrencilerin kayıt oldukları yılda girmiş oldukları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi sınavda almış oldukları puanlar dikkate alınır. Başarı şartı aranmaz.

  Yatay geçiş için istenilen evraklar nelerdir? 

  1)      Öğrenci Belgesi

  2)      Nüfus Cüzdanı Fotokopisi                              

  3)      ÖSYS Yerleşme Belgesi

  4)       LYS Puan Kartı 

  5)      Transkript

  6)      Ders içeriği (İlgili Web linki)

  7)      Not Çevirme Tablosu  

  8)      Hazırlık Başarı Belgesi (varsa)

  9)      Disiplin Cezası Belgesi

  10)   Başvuru Ücreti Dekontu    

  11)   Yurtdışından yapılacak yatay geçişler için denklik belgesi (KKTC’den başvuran öğrenciler hariç)

  Yatay geçiş yapınca bursum devam eder mi?

  Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik gereği yatay geçiş yapan öğrenciler burslarından feragat etmiş sayılırlar. Ancak üniversitemiz burs kriterlerini sağlayan öğrencilere burs olanağını en fazla % 50 olacak şekilde sağlamaktadır.