Neden KTO Karatay?

Ticaret Odası Üniversitesi

Ticaret Odası Üniversitesi1882 yılında kurulan ve Anadolu’nun en köklü ticaret odalarından birisi olan Konya Ticaret Odası, 20.000’i aşkın üyesiyle bugün Türkiye’nin en güçlü Sivil Toplum Kuruluşları arasında yer almaktadır. Konya Ticaret Odası, KTO Karatay Üniversitesi ve KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı; ülkemizin stratejik hedefleri doğrultusunda çalışmalar yürütmektedir. Türkiye’nin milli hedeflerine varabilmesi için canla başla çalışan üyelerimiz, KTO Karatay Üniversitesi’ni kurulduğu 2009 yılından bu yana desteklemektedir.

KTO Karatay Üniversitesi’nin bir ticaret odası üniversitesi olması sebebiyle, öğrencilerimiz sanayi ve ticaret dünyası ile daima iç içe olmakta, üye iş yerlerinde staj yapma ve iş imkânı bulabilmektedir. Konya Ticaret Odası’nın güçlü lobi faaliyetleri ekseninde okulumuzda ulusal ve uluslararası sempozyum ve çalıştaylar düzenlenmekte, alanında yetkin isimler üniversitemizde misafir edilmektedir.

Şehrin Merkezindeki Üniversite

Şehrin Merkezinde Bir ÜniversiteKTO Karatay Üniversitesi, şehrin merkezinde olması sebebiyle, öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği bütün sosyal olanaklara kolayca erişebilmelerini sağlayan bir üniversitedir. Böylece, öğrenciler şehrin hemen her yerine rahatlıkla ulaşabilmekte, ev bulma sıkıntısı çekmemekte, sosyal hayattan uzak kalmamaktadırlar.

Üniversite kampüsünün hemen yanı başında tramvay, otobüs ve minibüs hatlarının var olması, Konya’nın her noktasından KTO Karatay’a kolayca erişimi mümkün kılmaktadır. Ayrıca Konya Adliyesi ve Konya Şehir Hastanesi’ne oldukça yakın olan KTO Karatay Üniversitesi, ulaşım ve güvenlik açısından da oldukça stratejik bir noktada bulunmaktadır.

Başka bir biçimde ifade etmek gerekirse, nasıl ki Türkiye’nin tam kalbinde Konya yer alıyorsa, Konya’nın tam kalbinde de KTO Karatay Üniversitesi yer almaktadır.

Modern Kampüs Alanı

Modern Kampüs AlanıKTO Karatay Üniversitesi; 6 fakülte, 3 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 3 enstitüden oluşmaktadır. Kampüs alanında öğrencilerin vakitlerini değerlendirebilecekleri Sosyal Tesisler Binası ile diğer sosyal donatı alanlarının yanında gerek laboratuvarlar, gerekse uygulama merkezleri özellikle vakıf üniversiteleri arasında KTO Karatay’ı en modern kampüs alanına sahip eğitim kurumlarından birisi yapmaktadır.

Modern tesislerinde öğrencilerine dünya standartlarında bir eğitim sunan KTO Karatay Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin kullanımı için 10 farklı laboratuvara sahiptir. Ayrıca Tıp Fakültesi öğrencilerinin en güncel tıp eğitimi alabilmeleri amacıyla tasarlanmış 7 laboratuvar ile Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin kullanımında olan 13 farklı laboratuvar, KTO Karatay’da uygulamaya verilen önemi göstermektedir. Bununla birlikte Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi bünyesinde bulunan 11 Atölye, öğrencilerin araştırma ve çizimlerini yüksek teknolojik ekipmanlarla yapmalarını sağlamaktadır.

Türkiye’nin en modern hukuk fakültesi binaları arasında yer alan KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi TOBB Binası ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılında açılacak olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakülte Binası, sosyal bilimler alanındaki öğrencilere geniş ve ferah dersliklerde öğrenim görebilme imkanı sunmaktadır.

Güçlü Akademik Kadro

Güçlü Akademik KadroKTO Karatay Üniversitesi, her biri kendi uzmanlık alanında önemli başarılara imza atmış 302 tam zamanlı olmak üzere ortalama 400 akademisyene sahiptir.

İnsanlığa hizmet etmek amacıyla var gücüyle çalışan akademisyenlerimiz gerek ortaya koydukları bilimsel buluş ve icatlarla gerekse ülkemizi yakından ilgilendiren konularda çıkarmış oldukları raporlarla, Konya’nın ve ülkemizin göğsünü kabartmaktadır.

Akademisyenlerimiz ülkemizdeki yerel yönetimlerin büyük çaplı imar projelerine fikri anlamda liderlik etmekte, Çocuk İstismarı ve Çocuk Kaçırma gibi toplumsal konularda raporlar ortaya koymakta, eğitimcilerin eğitimi kapsamında orta öğretim rehber öğretmenlerine Psikoloji Günleri düzenlemekte, milli kalkınmaya katkı sağlayabilmek amacıyla İnsansız Hava Aracı ve Robot Projeleri yürütmektedir.

130 üniversite içerisinde akademisyen başına düşen öğrenci sayısı itibari ile 6. sırada yer alan KTO Karatay, güçlü ve nitelikli akademik kadrosu ile dikkat çekmektedir.

En Güncel Bilgi Teknolojileri

En Güncel Bilgi TeknolojileriKTO Karatay Üniversitesi, her geçen gün gelişen bilgi teknolojilerine uygun dizayn edilmiş laboratuvarlar eşliğinde, AR-GE ve sertifikasyon süreçleri ile desteklenen gelişim programları ve bilgi işlem prosedürlerine sahiptir.

KTO Karatay Üniversitesi, her biri alanında uzman akademisyenlerle en güncel bilgi teknolojilerini bir araya getirerek öncü projelere imza atmaktadır.

Öğrencilerimizin Konya Ticaret Odası üyesi Sektör Danışmanları ile çalışmaları, hem fikri anlamda projelerini şekillendirmelerine imkan sağlamakta hem de yüksek katma değerli işlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Örneğin üniversitemiz Ar-Ge Topluluğu tarafından tasarlanan motor, batarya sistemi, yerleşik şarj birimi, telemetre, araç kontrol sistemi ve mekanik aksamı bakımından tamamen yerli bir araç olan Diriliş 1251, KTO Karataylıların en güncel bilgi teknolojilerini kullanabilmeleri açısından en somut örnektir.

Sosyal Alanlarla Dolu Bir Üniversite

Sosyal Alanlarla Dolu Bir ÜniversiteŞehrin tam merkezinde yer alan KTO Karatay Üniversitesi, öğrenciler için çeşitli ve geniş sosyal imkânlara sahiptir. Üniversite çevresindeki kafeler, restoranların yanında kampüs içerisinde de Lavazza, Simidhane, Etraf Kafe öğrencilerin keyifle vakit geçirebildikleri yerlerin başında geliyor.

Üniversite yönetimi tarafından sağlam bir iletişimle denetlenen kafelerde öğrencilerin her ihtiyacına uygun her fiyattan ürünlerle kampüs içerisinde 7/24 yaşayabilecekleri ortamlar sunuyor. Sınav dönemlerinde bir nevi kütüphane, yaz aylarında festival ortamına sahip mekanlar, yılın bütün aylarında mevsimsel lezzetleriyle de Karataylılara sıcak sofra imkanı veriyor.

Ayrıca KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Tesisler binası da hem içindeki spor imkânları hem de eğlendirirken dinlendiren oyunlarıyla öğrencilerin kampüs içerisindeki vakitlerini daha iyi geçirebilmelerine fırsat tanıyor.

Yurt Dışı Eğitim İmkânları

Yurt Dışı Eğitim İmkânlarıKTO Karataylılar Dünyanın Her Yerinde...

KTO Karatay Üniversitesi, öğrencilerine yurt dışında eğitim imkânları sunuyor. KTO Karatay, Erasmus partnerlerini seçerken de eğitim kalitesi yüksek, nitelikli ve teknolojik gelişmelerin yoğun olduğu üniversite ve ülkeleri tercih ediyor.

Erasmus+ Programı çerçevesinde KTO Karataylılar Almanya, Litvanya, Polonya, Romanya, İtalya ve Danimarka’da öğrenim görme şansını yakalıyor.

Aynı zamanda Uluslararası Teknik Stajyer Öğrenci Değişimi Birliği (IAESTE) programı ile öğrenciler yurt dışında ücretli staj yaparak deneyimlerine deneyim ekleyebiliyorlar.

KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri üniversitenin burs yönergesinde bulunan ‘Dil Okulu Bursu’ ve ‘Yurt Dışı Yaz ve Kış Okulu’ kapsamında İngiltere’de yabancı dil eğitimi alıyor. KTO Karatay Üniversitesine ilk 10.000 başarı sıralamasında kayıt olan öğrenciler üniversitemiz tarafından verilen burs ile derecelerine göre 2 haftadan 2 aya kadar İngiltere’de uzman akademisyenlerden İngilizce öğreniyor. Ayrıca KTO Karatay Üniversitesinde görev yapan akademisyenler de öğrencilere dil eğitimleri boyunca eşlik ediyor.

8 Yabancı Dil

8 Yabancı DilKüreselleşmeyle birlikte, farklı toplumların arasındaki iletişim ve etkileşim de büyük önem kazanmıştır. Günümüzde yalnızca bir yabancı dil bilmek, otoriteler tarafından artık yetersiz görülmektedir. Bunun yanı sıra dış ticarete olan yönelimler, ihracat ve ithalat işlemlerinde farklı yabancı dil bilenlere önemli artılar sağlamaktadır. Ayrıca, öğrenim görülen bölümler ekseninde de günümüzde farklı yabancı dil bilmek artık zorunluluktur.

Günümüzde, Orta Doğu’da çalışmak isteyen biri Farsça ya da Arapça’ya gereksinim duyabilirken, gelecek planları arasında uzak doğu olan birinin, Çince ya da Japonca’ya ihtiyacı olacaktır. Dil eğitiminin gelecek nesiller için önemini bilen KTO Karatay Üniversitesi öğrencilerine sekiz farklı dili öğrenme imkânı sunmaktadır.

İngilizce’nin yanı sıra Çince, Japonca, Fransızca, Arapça, Farsça, Rusça ve Almanca’nın seçmeli ders olarak eğitimini alan KTO Karataylılar, küresel rekabetin gün geçtikçe arttığı iş dünyasına tam donanımlı şekilde hazırlanmaktadır.

Kendini Geliştirme ve İş Deneyimi İmkânı

Kendini Geliştirme ve İş Deneyimi İmkânıTeori odaklı öğrenme metodunun üzerine Türkiye’de bir ilk olan sektörel beceri kazanma sistemi sayesinde KTO Karataylılar, öğrendiklerini uygulama alanlarında görme fırsatına sahip olmakta, aynı zamanda kitaplarda yer almayan ve hayati önem taşıyan bilgileri sektörde öğrendikleri bilgilerle pekiştirebilmektedir. Böylece, KTO Karataylılar mezun oluklarında, iş dünyasının aradığı nitelikli çalışanlar arasında yer alabilmektedir.

KTO Karatay Üniversitesi, Türkiye’de ilk ve tek uyguladığı Sektör Danışmanlığı Projesi ile birinci sınıftan itibaren öğrencilerine iş deneyimi kazandırmaya başlamaktadır. Proje sayesinde öğrenciler, dört senelik bir mezunken aynı zamanda dört senelik bir iş deneyimine sahip olmaktadır.

Ayrıca KTO Karataylılar ders saati dışındaki boş zamanlarında ilgi ve yetenekleri doğrultusunda üniversitede “Asistan Öğrenci Projesi” kapsamında geçici işlerde kısmi zamanlı olarak çalışabilmektedir. Bu çalışma imkânıyla, başarılı öğrencilerin kişilik ve becerilerinin gelişmesi sağlanmakta, onların iş disiplini edinmiş üretken bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlanmaktadır.

Yoğun Çift Anadal Programları

Şehrin Merkezinde Bir ÜniversiteÇift Anadal Programı (ÇAP); bir diploma programına kayıtlı öğrencinin belirtilen şartları sağlaması kaydıyla aynı yükseköğretim kurumunun ikinci bir programından eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı diploma alabilmesini sağlayan bir programdır. Bu bağlamda KTO Karatay Üniversitesi, 100’e yakın farklı Çift Anadal Programları ile öğrencilerine, farklı disiplinlerde öğrenim görebilme imkanı sunmaktadır.